Pionowa turbina wiatrowa – energia także dla gospodarstw domowych

Już nie tylko firmy, ale coraz częściej także gospodarstwa domowe inwestują w odnawialne źródła energii. Wszystko to jest efektem rosnących kosztów energii i coraz większej świadomości ekologicznej. Jednak nadal przydomowe elektrownie najczęściej oparte są o energię słoneczną i instalacje fotowoltaiczne. Warto jednak wiedzieć, że do domowej instalacji można też wybrać pionową turbinę wiatrową.

Okiełznać energię wiatru

Pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru i wody nie jest niczym nowym. Przy domu rzadko jednak mamy do dyspozycji rzekę, na której można by było zamontować turbinę, a energia z wiatru kojarzy nam się raczej z olbrzymimi wiatrakami stawianymi na polach, często niedaleko dróg i autostrad. Te elektrownie wiatrowe to turbiny poziome. Żeby je postawić trzeba jednak spełnić szereg warunków, nie mogą być też stawiane zbyt blisko zabudowań i wymagają bardzo wysokiego maszty.

Warto jednak wiedzieć, że turbiny poziome mają konkurencję w postaci pionowych turbin wiatrowych. W takiej turbinie obrót następuję wokoło masztu, dzięki czemu nie wymagają tak skomplikowanych instalacji, są tańsze i możliwe do zastosowania nawet w gospodarstwie domowym.

Co warto wiedzieć o pionowych turbinach wiatrowych?

Pionowa turbina wiatrowa (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/pionowa-turbina-wiatrowa) ma łatwo skalowalną konstrukcję, która nie wymaga wysokiego masztu. Dzięki temu wielkość turbiny można łatwo dostosować do zapotrzebowania energetycznego i montować nawet na budynkach. Co więcej, jeśli taka turbina nie wykracza ponad 3m ponad obrys budynku nie wymagane są żadne pozwolenia.

Istotną zaletą pionowych turbin wiatrowych jest również ich wolnobieżność i cichość pracy, dzięki temu nie stwarzają zagrożenia dla ptaków i mogą być stosowane w prawie każdych warunkach środowiskowych. Taką turbinę, podobnie jak instalacje fotowoltaiczną, można podłączać zarówno bezpośrednio pod odbiorniki, pod akumulatory, oraz poprzez odpowiednie przetworniki można sprzedawać prąd do sieci. Tego typu turbiny mogą też służyć do podgrzewania wody lub ogrzewania budynków. Do wyboru są różne typy pionowych turbin wiatrowych m.in. bębnowa, świderkowa czy typu H.