W jaki sposób działa rynek energii w Polsce?

W obecnych czasach energia to oczywiście z najbardziej podstawowych towarów, aczkolwiek sam sposób jego funkcjonowania wydaje się dla wielu klientów skomplikowany. Wystarczy spojrzeć na fakturę, która bardzo często trudno zrozumieć oraz odczytać. Naturalnie tak jak w przypadku każdego produktu, dostarczenie energii elektrycznej do odbiorów jest możliwe dzięki kilku podmiotom. Są nimi elektrownie systemowe i spółki obrotu.

Kto produkuje energię elektryczną?

W Polsce energię elektryczną produkują przede wszystkim elektrownie systemowe, zwane inaczej zawodowymi. W elektrowniach tych produkcja energii opiera się węglu kamiennym oraz brunatnym. Niewątpliwie energia wytwarzana za pomocą węgla bardzo niszczy środowisko naturalne i przyrodę. Dlatego też coraz więcej firm poszukuje alternatywnych źródeł energii, które są mniej szkodliwe dla natury. Alternatywne źródła energii są to źródła odnawialne, które umożliwiają pozyskiwanie energii bez konieczności uzależniania się od komercyjnych dostawców. Oprócz elektrowni energię tworzą także elektrociepłownie. Elektrociepłownie w odróżnieniu od elektrowni systemowych są przyjazne dla naszego środowiska, gdyż emitują mniej gazów. Nie ulega wątpliwości, że najkorzystniejsze dla ekosystemu i ziemi są odnawialne źródła energii. Dzięki nim możliwy jest ekologiczny rynek energii.

Kto sprzedaje energie?

Za sprzedaż energii elektrycznej klientom końcowym odpowiedzialne są podmioty, które podpisały umowy z kontrahentami lub wykupiły energię od producentów. Warto zaznaczyć, że sprzedawcy energii nie muszą posiadać własnej sieci dystrybucyjnej. Jeszcze do niedawna dla przedsiębiorcy opłacalne było szukanie mniejszych oraz lokalnych sprzedawców zw względu na większą elastyczność i korzystniejsze warunki umowy. Pomimo tego z czasem duża część lokalnych sprzedawców przestała istnieć na rynku, niekiedy zostawiając klientów bez żadnej pomocy. Jak widać, rynek energii w Polsce ciągle ulegał zmianom. Tak sytuacja pokazała wielu właścicielom firm, że zdecydowanie lepiej jest podjąć współpracę z większymi dostawcami energii.