Przepisanie licznika prądu- kiedy należy to zrobić?

przepisanie licznika prądu

Każdy z nas jest dosłownie świadomy tego, że rozliczenia za zużytą energię elektryczną odbywa się na zasadzie danych odczytywanych z licznika prądu. To niewielkie i wyjątkowo kompaktowe urządzenie pozwala na rejestrowanie każdej kilowatogodziny, z jakiej skorzystamy, a następnie zakład energetyczny na tej podstawie może wystawić nam niezbędną fakturę. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że licznik prądu zazwyczaj przypisany jest do konkretnego właściciela mieszkania i to on figuruje w rozliczeniach. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne jest przepisanie licznika prądu. Co się więc do nich zalicza?

Przepisanie licznika prądu po śmierci właściciela mieszkania

przepisanie licznika prądu

Pierwszą z sytuacji, w której konieczne jest przepisanie licznika prądu, jest śmierć właściciela nieruchomości. Oczywiście ta sytuacja odnosi się jedynie do momentu, w którym to mu będziemy spadkobiercami danej nieruchomości. Dlaczego przepisanie licznika prądu jest w tej sytuacji wyższą koniecznością? Otóż w zakładzie energetycznym w dalszym ciągu będzie figurowało nazwisko dawnego właściciela.

Co za tym idzie wszystkie faktury i rozliczenia będą adresowane na jego nazwisko. Jeśli nie zdecydujemy się na przepisanie licznika prądu po jego śmierci, wówczas może zdarzyć się tak, że nie będzie możliwy odbiór imiennej faktury, a co za tym idzie, nie będzie możliwe rozliczenie się z zakładem energetycznym. Jak łatwo można się domyślić, może to pociągnąć za sobą poważne i dość kosztowne konsekwencje, których z pewnością większość z nas wolałaby uniknąć. Warto więc zdecydować się w takiej sytuacji na przepisanie licznika prądu tak szybko, jak jest to tylko możliwe.

Przepisanie licznika prądu po zmianie właściciela nieruchomości

Kolejną sytuacją, w której absolutnie konieczne to sytuacja, w której zmianie ulega sam właściciel nieruchomości. Okazuje się, że jest to sytuacja, w której to my nabywamy daną nieruchomość, a także sytuacja, w której licznik prądu będzie w dalszym ciągu przypisany do nazwiska poprzedniego właściciela. Wobec tego dosłownie tak samo, jak w poprzednim przypadku możemy doświadczyć pewnych problemów z rozliczeniami, jeśli nie zdecydujemy się na przepisanie licznika prądu.