Dotacje na fotowoltaikę – gdzie szukać dofinansowania?

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce prym wiedzie fotowoltaika. Największym problemem w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej są wysokie koszty początkowe. Pomimo tego, że jest to jednorazowa inwestycja, opiewa na niemałą kwotę, a na zwrot z niej trzeba czekać kilka lat. Na szczęście inwestorzy mogą liczyć na skorzystanie ze specjalnych programów dotacyjnych. Jest kilka sposobów na uzyskanie dofinansowania na instalacje PV.

Dotacje na fotowoltaikę z Programu Mój Prąd

Ceny instalacji fotowoltaicznej zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Im większe jest zapotrzebowanie na energię elektryczną danej firmy czy gospodarstwa domowego, tym konieczne staje się kupienie instalacji PV o większej mocy, co przekłada się na wzrost kosztów. W celu ich zredukowania chociaż w jakimś stopniu warto zapoznać się z aktualnymi dotacjami z urzędu na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Okazuje się, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania, co wymaga oczywiście złożenia odpowiedniego wniosku w konkretnym urzędzie. Do dyspozycji są dotacje z Programu Mój Prąd. Dotyczy on instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kWp. W ramach programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania opiewającego na kwotę pięciu tysięcy złotych. Ponadto, możliwe jest uzyskanie ulgi od podatku dochodowego. W celu skorzystania z dotacji należy złożyć wniosek do NFOŚ, łącznie z załącznikami w postaci faktury VAT za wykonanie instalacji PV i dokumentu potwierdzającego jej podłączenie przez elektrownię.

Dofinansowanie z Programu Prosument 2 i z Programu Czyste Powietrze

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje) można otrzymać z programu Czyste Powietrze. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wnioskować o przyznanie niskoprocentowej pożyczki na instalację PV lub kupno pompy ciepła. W tym celu należy zwrócić się z prośbą o pomoc do właściwego w swoim regionie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inną opcją dofinasowania paneli fotowoltaicznych jest skorzystanie z programu Prosument 2 – dotacje przeznaczone są zarówno dla właścicieli budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Mają oni możliwość uzyskania kredytu o oprocentowaniu w wysokości 1%. Wysokość dotacji stawowi 15 lub 30% dofinansowania całej inwestycji. Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.