Ważne informacje na temat fotowoltaiki w Warszawie

Mogłoby się wydawać, że w Polsce ze względu na warunki pogodowe wydajność paneli fotowoltaicznych pozostawia wiele do życzenia, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Nie jest prawdą to, że działają one wyłącznie podczas słonecznych dni, kiedy na ogniwa fotowoltaiczne pada bezpośrednio promieniowanie słoneczne. Niesprzyjające czynniki atmosferyczne okazują się być mało problematyczne.

Co warto wiedzieć na temat fotowoltaiki?

Fotowoltaika w Warszawie to dobre rozwiązanie przeznaczone zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Zakup i montaż instalacji PV jest jednorazową inwestycją, która zwraca się na przełomie kilku/kilkunastu lat. Ceny są coraz przystępniejsze, przez co na taką minielektrownię przydomową może pozwolić sobie coraz więcej osób – nie tylko te zamożne. W każdym przypadku można liczyć na uzyskanie niemałych oszczędności – widoczne są już przy pierwszym rachunku za prąd. Do dyspozycji są przeróżne dotacje do instalacji PV, dzięki czemu można uzyskać jeszcze szybszy zwrot poniesionych kosztów. Średni czas zwrotu z paneli fotowoltaicznych wynosi siedem lat.

Instalacja fotowoltaiczna nocą i podczas pochmurnych dni

Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne w porze nocnej nie są w stanie pozyskiwać energii słonecznej, a następnie zamieniać jej na energię elektryczną, nadal można z nich korzystać. Ważne jest to, aby dobrze zbilansować pobierany prąd nocą z sieci i energię udostępnioną do niej za dnia. Innym sposobem jest zdecydowanie się na magazynowanie energii elektrycznej, wygenerowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Wymaga to zainwestowania w specjalne akumulatory. Jeszcze inną opcją jest kogeneracja oraz połączenie paneli słonecznych z pompami ciepła. Co w takim razie z wydajnością instalacji PV podczas pochmurnych dni? Jak wiadomo, niezbędne jest do jej działania promieniowanie słoneczne. Jeśli go brakuje, efektywność paneli jest mniejsza, ale nadal pracują i generują prąd. Wszystko to dzięki wbudowanym ogniwom polikrystalicznym, które są w stanie wyłapać nawet rozproszone smugi światła, Co ciekawe, wydajność instalacji PV jest większa w przypadku chłodniejszych dni niż tych gorących.