Jak zmienić dostawcę prądu elektrycznego?

Nie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej w Polsce zdają sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość szybkiej i wygodnej zmiany firmy sprzedającej prąd. Przed dokonaniem zmiany swojego dostawcy, warto jednak dokładnie oszacować wszystkie koszty. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych osób, które chcą obniżyć rachunki za energię, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, jak za to się odpowiednio zabrać.

Jak często można zmieniać dostawcę prądu i ile trwa proces zmiany?

Z praktycznego punktu widzenia operatora można zmieniać dowolną ilość razy. Pamiętać należy jednak o tym, że kontrakty z poszczególnymi dostawcami zawierane są na określony czas, dlatego też przy zerwaniu umowy trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Jeżeli chodzi o sam proces zmiany dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej, to trwa on do miesiąca. Warto wspomnieć również i o tym, że umowy są skonstruowane w taki sposób, aby nie doszło do ryzyka przerwy w dostawie prądu. Przy wygaśnięciu jednej umowy, druga automatycznie wchodzi w życie.

Jak wyglądają poszczególne etapy zmiany dostawcy prądu

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczywiście wybór nowego sprzedawcy prądu i podpisanie z nim umowy. Pamiętać należy również i o tym, że od każdej umowy podpisanej poza siedzibą firmy, można odstąpić w ciągu 14 dni bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Drugim krokiem jest z kolei wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą i zawarcie nowej umowy dotyczącej dystrybucji energii elektrycznej. Nasz dystrybutor przy każdej zmianie musi być oczywiście poinformowany o zmianie dostawcy. Jeżeli zmieniamy nie tylko sprzedawcę prądu, ale również taryfę, to w niektórych sytuacjach niezbędna jest wymiana licznika prądu. Na szczęście wymiana jest bezpłatna i zajmuje się nią nowy dostawca. Ostatnim etapem jest dokonanie odczytu licznika i całkowite rozliczenie się z wcześniejszym dostawcą. Osoby, które nie wiedzą jak zmienić dostawcę prądu i jak wybrać najkorzystniejszą umowę, mogą skorzystać z pomocy odpowiednich doradców. To właśnie dzięki ich pomocy, można uniknąć niekorzystnych zapisków w umowie.

Więcej informacji odnośnie zmiany dostawcy prądu można znaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy