Zmiana taryfy na C12a

Przepisanie licznika prądu elektrycznego

C12a to taryfa o mocy umownej poniżej 40 kW i dwóch stawkach obowiązujących w ciągu dnia. Takie rozwiązanie wybierane jest przez średnie i małe firmy, choć z C12a często chętnie korzystają także osoby budujące nieruchomość, które obowiązane są wybrać jedną z taryf prądu budowlanego.

Kiedy warto zmienić taryfę?

Jeśli dana firma większość czynności, które wymagają zużycia energii elektrycznej wykonuje w godzinach wczesnoporannych, nocnych czy późnym wieczorem, powinna zmienić swoją taryfę na C12a. Dzięki temu możliwe będzie znaczne obniżenie rachunków za energię. Wszystko dlatego, że w godzinach pozaszczytowych obowiązują znacznie niższe stawki. Taryfa C12a to świetne rozwiązanie dla firm, w których możliwa jest zmiana trybu pracy tak, by z urządzeń elektrycznych korzystać poza godzinami szczytu – takie rozwiązanie sprawdzi się więc przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Zmiana taryfy na C12a

Kiedy już zapadnie decyzja o zmianie taryfy na C12a, konieczne jest skontaktowanie się ze sprzedawcą prądu w celu zmiany umowy lub spisania zupełnie nowej. Jeśli do tej pory nie zmieniało się dostawcy prądu, umowa jest bezterminowa, co oznacza, że taryfę można zmienić w każdym momencie. Zmiana taryfy wiąże się bardzo często ze zmianą licznika na dwustrefowy, ale nie jest to kwestia, którą przedsiębiorca powinien się martwić – koszty tej wymiany ponosi bowiem najczęściej dystrybutor. Należy jednak pamiętać, że odbiorca nie może zmienić swojej taryfy więcej niż raz w roku, dlatego ta decyzja powinna być przemyślana.

Dokumenty potrzebne do zmiany taryfy

Ważną kwestią są także wszystkie niezbędne dokumenty, które należy mieć przy sobie, by mogło dojść do zmiany taryfy. Pierwszym z nich jest dokument potwierdzający tożsamość – najlepiej dowód osobisty. Konieczne jest także posiadanie dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do obiektu. Najczęściej będzie to akt notarialny czy wypis z księgi wieczystej, choć akceptowana jest także umowa najmu czy dzierżawy. Ważną kwestią formalną jest także uzupełnienie wniosku o zmianę taryfy.