Czym charakteryzują się dobre panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika w Polsce przeżywa obecnie bardzo dynamiczny rozwój i z roku na rok można zauważyć coraz więcej paneli montowanych na dachach czy na specjalnych instalacjach naziemnych. Panele fotowoltaiczne pozwalają na wzbogacenie efektywności energetycznej, ograniczają emisję szkodliwych substancji, a jednocześnie umożliwiają obniżenie kosztów związanych z korzystaniem z energii elektrycznej. Nie każde panele dostępne na rynku charakteryzują się jednak taką samą efektywnością. Jak więc wybrać najlepsze?

Gwarancja

Podstawą jest gwarancja. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bowiem kosztowna i zwraca się dopiero w ciągu 6 do nawet 10 lat, dlatego ważne jest, by mieć pewność, że instalacja jak najdłużej będzie działała sprawnie. Przyjmuje się, że absolutnym standardem jest 10-letnia gwarancja na panele. Wraz z wprowadzaniem i udoskonaleniem technologii niektórzy producenci są jednak w stanie zaoferować jeszcze dłuższy czas, toteż można kupić również panele fotowoltaiczne z gwarancją na lat 12.

Sprawność paneli

Z czasem ogniwa znajdujące się w panelach starzeją się i ich sprawność spada. W związku z tym producenci zapewniają także swoim klientom gwarancję sprawności na 25 lat. Przyjmuje się, że po tym okresie moc wyjściowa modułu powinna wynosić około 80% jego początkowej mocy. Zazwyczaj szacuje się, że w pierwszym roku nastąpi spadek sprawności o 3%, a w następnych latach o 0,7% .

Odporność na efekt PID

Ważną kwestią jest także efekt PID, czyli efekt upływu prądu do ziemi poprzez uziemioną konstrukcję montażową, jak również ramę modułu. Zazwyczaj o efekcie PID można mówić w przypadku połączenia szeregowego dużej ilości modułów. Przejawia się on stratami mocy, jak i szybszą degradacją ogniw. Jedną z przyczyn powstania tego zjawiska może być niedostateczna rezystancja elektryczna folii EVA, jak i występowanie w szybie atomów sodu. Dobre panele fotowoltaiczne to więc takie, w których efekt PID nie będzie występował albo w których strata mocy będzie niewielka.

Więcej pomocy w sprawie fotowoltaiki uzyskasz tutaj: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika