Czy przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkowe w dużej firmie?

Czy przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkowe w dużej firmie

Audyt energetyczny to procedura, pozwalająca na uzyskanie niezależnej, obiektywnej oceny zapotrzebowania energetycznego obiektu budowlanego. Celem jego wykonania jest również określenie opłacalności wdrożenia rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia poziomu zużycia energii. Zgodnie z treścią ustawy o efektywności energetycznej, wszystkie duże przedsiębiorstwa zobowiązane są do wykonywania okresowych audytów energetycznych.

Audyt energetyczny dla dużych firm

Audyt energetyczny jest dla przedsiębiorców ważny nie tylko ze względu na konieczność spełnienia wymogów ustawowych. Jego realizacja wiąże się z możliwością wprowadzenia oszczędniejszego systemu gospodarowania energią oraz redukcją kosztów eksploatacyjnych wyposażenia. Audyt energetyczny zachęca też do przeprowadzania modernizacji w firmowych obiektach. Dotyczy wszystkich dużych przedsiębiorstw, nawet jeżeli nie podejmowały one wcześniej żadnych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej.

Konieczność przeprowadzania modernizacji

Przeprowadzenie audytu energetycznego w dużym przedsiębiorstwie jest obowiązkowe, ale jego właściciel nie musi wcale wdrażać przedsięwzięć sugerowanych do poprawy efektywności energetycznej. Celem przeprowadzenia procedury jest przede wszystkim ocena zapotrzebowania energetycznego, a także wykazania informacji o obszarach pozwalających na jego zmniejszenie lub obniżenie strat w innej formie. Przedsiębiorca we własnym zakresie podejmuje decyzję o realizacji działań modernizacyjnych, niezależnie od wskazań zawartych w raporcie sporządzonym przez audytora energetycznego. Właściciel firmy musi jednak przechowywać otrzymane dane przez 5 lat.

Kary finansowe

Za niedopełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego przewidziana jest kara finansowa, która może wynieść nawet 5 proc. przychodu uzyskiwanego przez przedsiębiorstwo w minionym roku podatkowym. Ustawodawca nie ustalił natomiast żadnych sankcji związanych z naruszeniem obowiązku przechowywania wyników audytu przez 5 lat lub przeprowadzeniem go niezgodnie z ustaleniami.