Taryfa jednostrefowa G11 czy też może dwustrefowa taryfa G12?

Każdy odbiorca energii elektrycznej staje przed wyborem odpowiedniej taryfy prądu, co wbrew pozorom ma ogromny wpływ na wysokość kwot widniejących w przyszłości na fakturach wystawianych przez zakład energetyczny. Z całą pewnością warto zatem dobrze przemyśleć swoją decyzję. Odpowiednio dobrana taryfa prądu pozwoli na zmniejszenie rachunków, co w skali roku wiąże się z niemałymi oszczędnościami. Oprócz uniwersalnej taryfy jednostrefowej do dyspozycji jest także opcja dwustrefowa, która może okazać się bardziej atrakcyjna.

Taryfa jednostrefowa G11 czy też może dwustrefowa taryfa G12?

taryfa g12Najczęściej wybieraną taryfą przez właścicieli gospodarstw domowych jest taryfa jednostrefowa. Jest to uniwersalna taryfa, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Nie ma zatem żadnego znaczenia to, w jakich godzinach czy też dniach tygodnia przypada największe zużycie energii elektrycznej. Inaczej wygląda to w przypadku taryfy dwustrefowej, jaką jest taryfa G12. Tutaj możliwe jest rozliczanie użytego prądu w dwóch strefach czasowych. Doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszą i droższą stawką za kilowatogodzinę. W godzinach szczytu prąd jest droższy, a w godzinach pozaszczytowych stawka za kilowatogodzinę jest znacznie niższa. Wybierając taryfę G12, przez 10h w ciągu doby obwiązuje strefa z niższą stawką taryfową, czyli tzw. dolina nocna. Do tego dochodzą jeszcze szczyty: przedpołudniowy i popołudniowy, które trwają w sumie 14h. W tym czasie prąd jest droższy.

Alternatywne taryfy dla gospodarstw domowych

Oprócz taryfy dwustrefowej G12 właściciele gospodarstw domowych mają do dyspozycji jeszcze inne opcje. Jedną z nich jest taryfa weekendowa, czyli taryfa G12w. W jej przypadku tańszy prąd obowiązuje od godziny 22.00 w piątek do godziny 6.00 w poniedziałek. Najczęściej strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje również w dni wolne ustawowo od pracy i w święta. Jest jeszcze taryfa przedpłatowa, z której mogą korzystać posiadacze licznika przedpłatowego oraz taryfa z gwarancją niezmiennej ceny energii elektrycznej na czas określony w umowie.