Co warto wiedzieć o energii słonecznej?

energia słoneczna

Energia słoneczna jest ogromnym i całkowicie darmowym oraz źródłem energii, dlatego też warto dowiedzieć się, jak można ją wykorzystać w domu. Do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną wykorzystuje się specjalne ogniwa fotowoltaiczne. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak działają ogniwa słoneczne i czy rzeczywiście opłaca się je montować.

energia słonecznaOgniwa fotowoltaiczne od a do z

Ogniwa fotowoltaiczne to nic innego jak zwykłe płytki półprzewodnikowe wykonane z krzemu. To właśnie w ich wnętrzu znajduje się specjalne pole elektromagnetyczne. Gdy promienie słoneczne trafią bezpośrednio na ogniwa, to wytrącane są automatycznie elektrony na półprzewodnikach. W ten prosty sposób tworzą się pary nośników, które posiadają ujemne i dodatnie elektrony. Przeciwne ładunki ulegają z kolei rozdzielaniu za sprawą pola elektrycznego, dzięki czemu na ogniwach pojawia się upragnione napięcie elektryczne.

Zaawansowane systemy ogniw

Aby energia słoneczna mogła być przetworzona na energię elektryczną niestety same panele nie wystarczą. Niezbędne są również zintegrowane systemy, które umożliwiają pracę ogniw. W dzisiejszych czasach producenci oferują swoim klientom systemy autonomiczne (Off grid) i systemy otwarte (On grid). W systemie autonomicznym tworzony jest układ zamknięty, w którym to energia przekazywana jest bezpośrednio do akumulatora albo od razu do urządzeń elektrycznych. W systemie otwartym elektrownie słoneczne nie korzystają z pomocy akumulatorów. Cała nadwyżka energii odprowadzana jest automatycznie do sieci publicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia słoneczna nie jest marnowana, a na nadwyżce można całkiem nieźle zarobić.

Czy energia słoneczna jest opłacalna?

Tradycyjne (domowe) elektrownie słoneczne posiadają moc około 5kWp i są w stanie wyprodukować około 4800 kWh (rocznie). Podaną wartość może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na prąd tradycyjnej rodziny (4 osoby). Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne powinna zwrócić się już po 10 latach.