Taryfa G11 dla domu i firmy

Prąd budowlany

Dla niektórych osób korzystanie z taryfy jednostrefowej nie zawsze jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Zmiana taryfy energii pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd, dlatego też warto to zrobić. Tym bardziej, że jest to banalnie proste i nie wiążą się z tym żadne dodatkowe koszty.

Taryfa G11 dla domu i firmy

Taryfa G11 jest taryfą jednostrefową, która przeznaczona jest dla gospodarstw domowych. Mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy pracujący w domu, gdzie mają zarejestrowaną swoją działalność gospodarczą. Warunkiem jest to, aby nie rozliczali się oni w miejscu pracy ze swoimi klientami ani też nie organizowali w nim spotkań biznesowych. G11 jako uniwersalna taryfa jest świetnym wyborem w przypadku konsumentów zużywających prąd w godzinach dziennych, czyli w godzinach szczytowych, na oświetlenie i pracę podstawowych urządzeń RTV/AGD. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie, jeśli energia elektryczna ma być wykorzystywana do celów grzewczych. W takim przypadku znacznie bardziej opłacalnym wyborem będzie taryfa dwustrefowa. Wówczas doba podzielona jest na dwie trefy czasowe z tańszym i droższym prądem.

 

Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?

W przypadku gospodarstw domowych największą popularnością cieszy się taryfa jednostrefowa G11, jednakże nie zawsze jest to najoptymalniejsza z dostępnych opcji. Jeśli możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania energetycznego na godziny objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę, to bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie korzystanie z taryfy dwustrefowej. Zmiana taryfy może przenieść w skali roku bardzo duże oszczędności, co odbije się korzystnie na domowym budżecie. Warto zatem przeanalizować to, w jakich godzinach przypada największe zużycie energii elektrycznej oraz czy jest możliwe przeniesienie większości obowiązków na godziny wieczorne i nocne. Można przykładowo w godzinach pozaszczytowych zrobić pranie, włączyć zmywarkę do naczyń, odkurzyć mieszkanie czy też przesłać na serwer internetowy pliki z komputera.

 

Zmiana taryfy prądu jest prostym i skutecznym sposobem na redukcję kwot widniejących na fakturach. Ponadto można zrobić to całkowicie za darmo. Wystarczy skontaktować się w tej sprawie ze swoim sprzedawcą. Co więcej, w przypadku niezadowolenia z otrzymanej od niego propozycji możliwe jest całkowite zrezygnowanie z jego usług. Każdy ma prawo do nieodpłatnej zmiany dotychczasowego sprzedawcy prądu. Wszystkimi związanymi z tym procedurami może zająć się w imieniu klienta jego nowy dostawca, dzięki czemu zmiana sprzedawcy przebiega sprawnie i bez jakiejkolwiek przerwy w dostawie prądu.

źródło: https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/jaka-taryfa-g11-czy-g12/