Panele fotowoltaiczne, czyli doskonała inwestycja w przyszłość

panele fotowoltaiczne

Energia elektryczna wytwarzana ze słońca – czy nie brzmi to imponująco? Fotowoltaika to proces wytwarzania energii z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie, rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność. Dzieję się tak ze względu na fakt, iż słońce jest trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej na świecie. Energia pochodząca z niego może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania wody, pomieszczeń, jak i zasilania urządzeń przenośnych. 

Panele fotowoltaiczne – poznaj ich rodzaje!

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przed wyborem odpowiednich paneli fotowoltaicznych brzmi: jaką technologię wykonywania modułów wybrać? W ostatnim czasie niemałą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne, które powoli zaczęły wypierać panele polikrystaliczne oraz amorficzne. Poznaj wszystkie z nich!

  • Panele monokrystaliczne. Produkuje się je z pojedynczego bloku krzemu wytworzonego ze stopu piasku krzemowego i boru. Ich ogniwa są najbardziej sprawne – określa się ją na ponad 18%. Są one także trwałe, a także najbardziej spośród tych trzech rodzajów pozwalają zaoszczędzić energię. Uważa się je także za najbardziej estetyczne.
  • Panele polikrystaliczne. Wykonane są one nie z pojedynczego, a sprasowanego bloku krzemu. Ich budowa jest krystaliczna. Ich cena leży po środku – są one tańsze niż panele monokrystaliczne, ale droższe niż amorficzne. Ich wydajność szacowana jest na około 16%.
  • Panele amorficzne. Grubość ich półprzewodników jest niewielka. Wykazują one także najniższą sprawność ze wszystkich rodzajów ogniw – wynosi ona ok. 8% Wykorzystywane są najczęściej do małych, przenośnych urządzeń.
panele fotowoltaiczne
https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala

Panele fotowoltaiczne a zwiększone opady śniegu oraz silne wiatry

Wytrzymałość standardowych paneli fotowoltaicznych waha się na poziomie 5400 Pa na nacisk kładziony z góry. W rejonach, gdzie mamy do czynienia ze zwiększonymi opadami śniegu warto jednak wybierać panele o wytrzymałości na poziomie 7500 Pa. Będziemy mieć wówczas pewność, że wytrzymają one warstwę mokrego oraz ciężkiego śniegu. Jeśli natomiast zamieszkujemy region, gdzie wzmożona jest siła wiatru, wystarczająca będzie wytrzymałość na poziomie 2400 Pa.