Fotowoltaika koszt, opłacalność i montaż

montaż fotowoltaiki

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest dość sporym, choć jednorazowym wydatkiem i sięga do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak rosnące ceny prądu sprawiają, że ludzie coraz chętniej sięgają po rozwiązanie, jakim jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Wpływają na to również problemy z globalnym ociepleniem, do którego przyczyniamy się produkując prąd, za pomocą paliw kopalnianych. Fotowoltaika jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem, do którego przekonuje się coraz więcej ludzi. 

Fotowoltaika opłacalność

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej związana jest z niewielkimi opłatami stałymi związanymi z korzystaniem z prądu elektrycznego, w razie zbyt małej produkcji własnego. Dlatego posiadając panele, nie trzeba przejmować się stale rosnącymi cenami prądu, dzięki temu można zaoszczędzić dość duże sumy miesięcznie. Istnieją również specjalne programy dzięki, którym można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji. 

montaż fotowoltaiki
https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji

Fotowoltaika montaż

Montaż paneli fotowoltaicznych przypomina zakładanie kolektorów słonecznych, tzw. solarów. Jednak panele fotowoltaiczne są dużo lżejsze, a przy ich montażu należy zachować szczególną ostrożność, aby ich nie wyginać i unikać uderzeń. W naszym kraju panele są najczęściej montowane na dachach domów jednorodzinnych, jednak jeśli nie ma możliwości zwrócenia paneli w stronę południa lub występuje duże zacienienie, należy szukać innego rozwiązania. W związku z tym fotowoltaikę montuje się na dachach innych budynków gospodarczych czy na gruncie. Oczywiście instalacja na dachu jest dużo lepszym wyjściem, ze względu na nie zajmowanie przestrzeni na działce oraz niższe koszty okablowania. Montaż fotowoltaiki stale idzie do przodu, dlatego poszukuje się coraz lepszych rozwiązań. Aby panele w prawidłowy sposób produkowały energię, muszą być czyste, wolne od kurzu, pyłu, liści oraz śniegu. W celu uniknięcia gromadzenia się zanieczyszczeń panele ustawia się od kątem nachylenia 40 stopni, dzięki temu wszystkie gromadzące się opady, liście czy kurz mogą samoistnie spadać.