Energia wiatrowa ma potencjał!

energia wiatrowa

Stale rosnące ceny prądu, a także potrzeba działalności w ochronie środowiska naturalnego sprawiają, że coraz intensywniej rozwija się rynek odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej. Jest ona obok fotowoltaiki jedną z najprężniej rozwijających się obszarów, w zakresie ekologicznego pozyskiwania energii. 

Czym jest energia wiatrowa?

Energia wiatrowa to bardzo ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to zespół urządzeń, które produkują energię elektryczną dzięki turbinom napędzanym siłą wiatru. Pozyskana w ten sposób energia uważana jest za ekologiczną, ze względu na proces jej produkcji, któremu nie towarzyszy zużycie żadnego paliwa. W końcu wiatr jest darmowym, niewyczerpalnym oraz szeroko dostępnym źródłem energetycznym, co pomaga w redukcji ilości emisji gazów cieplarnianych oraz poprawić bilans i bezpieczeństwo energetyczne. 

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Prąd wytwarzany dzięki elektrowni wiatrowej produkowany jest za pomocą turbin wiatrowych, które są napędzane siłą wiatru. Turbiny wiatrowe wyposażone są w łopaty i kiedy wiatr trafia na ich opór, energia kinetyczna ulega przekształceniu w energię mechaniczną pod postacią obrotowego ruchu wirnika. Następnie przy pomocy wału przenoszona jest do przekładni generatora, a tam przekształcona zostaje w elektryczność. Wielkość generatora ma wpływ na ilość wyprodukowanej energii. Wiatraki są przyłączone do sieci energetycznej bądź akumulatora, którym przesyłają wyprodukowany prąd elektryczny. 

Turbina wiatrowa pionowa świetnie sprawdza się w miejscach zurbanizowanych. Klasyczna turbina wiatrowa jest źródłem hałasu, a jej instalacja jest mocno ograniczona w terenach zabudowanych. Turbiny pionowe stosowane są do zasilania domów jednorodzinnych oraz pól namiotowych, domków letniskowych, jachtów i innych urządzeń, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony. 

Energia wiatrowa w Polsce

W Polsce energia wiatrowa wśród źródeł energii odnawialnej zajmuje pierwsze miejsce w produkcji energii elektrycznej. Jednak liczba elektrowni wiatrowych stale rośnie ze względu na ich potencjał oraz działanie proekologiczne, tak ważne dla ochrony środowiska. W latach 2021-2030 Krajowy Plan na rzecz energii i klimatu planuje wzrost ich udziału w OZE dzięki stworzeniu morskich farm wiatrowych w naszym kraju. Jednym z liderów energetycznych jest firma Innogy