Prąd budowlany – jak załatwić przyłącze?

Prąd budowlany

Czas budowy domu wymaga załatwienia wielu kwestii, a wśród nich znajduje się między innymi przyłączenie prądu budowlanego, który umożliwi przeprowadzenie prac na placu. Dziś wyjaśniamy krok po kroku, jakie czynności należy podjąć, by móc korzystać z takiego prądu.

Od czego zacząć?

Na terenie budowy znajduje się skrzynka, w której należy zamontować rozdzielnicę budowlaną, która umożliwi pobieranie energii elektrycznej. Warto przed rozpoczęciem tych czynności znaleźć elektryka lub firmę – wówczas czynności te wykona specjalista.

Konieczne jest również złożenie w zakładzie energetycznym odpowiedniego wniosku. Uwaga! Warto zająć się tym z wyprzedzeniem, gdyż formalności zajmują chwilę. Pozostawienie tych działań na ostatni moment może sprawić, że terminowe rozpoczęcie prac na budowie będzie po prostu niemożliwe.

Wniosek o określenie warunków przyłączenia

Aby uzyskać prąd budowlany (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana), niezbędne jest złożenie w zakładzie energetycznym (lub u dystrybutora prądu w regionie) wniosku o określenie warunków przyłączenia. Zawiera się w nim szereg informacji, między innymi:

– moc przyłączeniową,

– wybór rodzaju prądu: trójfazowy lub jednofazowy,

– rodzaj przyłącza (docelowe lub budowlane),

– rodzaj obiektu, do którego ma być podłączony prąd.

Oprócz tego, niezbędne jest wskazanie również kilku innych informacji, w tym danych osobowych. Warto mieć na uwadze, że niedokładne lub błędne wypełnienie wniosku może sprawić, iż wszystkie formalności się opóźnią.

Prąd budowlany

Do wniosku należy dołączyć niezbędną dokumentację – taką jak akt notarialny (lub inny dokument potwierdzający własność), a także szkic sytuacyjny bądź plan zabudowy.

Co dalej?

Po zakończeniu prac na taryfie C, możliwe jest złożenie wniosku o podpięcie do prądu domowego w taryfie G (jeśli prąd budowlany był dostarczany przez przyłącze docelowe) lub o stworzenie przyłącza docelowego. To także świetny moment na wybór nowego sprzedawcy prądu: fakt, że energia budowlana była tańsza w firmie X nie oznacza, że prąd w taryfie domowej nie będzie wypadał korzystniej cenowo w innej firmie.