Raport energetyczny sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy

Rachunki za prąd pochłaniają sporą część firmowego budżetu, dlatego też każdy przedsiębiorca powinien regularnie analizować zapotrzebowanie energetyczne i szukać rozwiązań pozwalających na zredukowanie kwot widniejących na fakturach za prąd. Wbrew pozorom jest wiele sposobów na uzyskanie mniejszych lub większych oszczędności. Zaliczyć można do nich chociażby wykonanie audytu energetycznego oraz zmianę taryfy energii czy też nawet dotychczasowego dostawcy prądu.

Raport energetyczny sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy

Każdy przedsiębiorca powinien wykonać audyt energetyczny w celu ocenienia energochłonności budynku. Wraz ze szczegółowym raportem otrzyma on także propozycje sposobów na poprawienie poszczególnych parametrów i obliczenia, dzięki którym rzeczywiście możliwe będzie uzyskanie pożądanych oszczędności. Raport energetyczny jest niezbędnym dokumentem, jeśli właściciel budynku chce przeprowadzić jego modernizację w celu zmniejszenia bieżącego zużycia prądu. Co więcej, przedsiębiorca może otrzymać także dofinansowanie w formie premii termomodernizacyjnej, dzięki czemu koszty związane z wykonaniem audytu zwrócą się jeszcze szybciej.

 

Zmiana taryfy energii lub sprzedawcy prądu w celu zmniejszenia rachunków

Jednym ze sposobów na zredukowanie kwot widniejących na rachunkach za prąd jest zmiana taryfy energii. Jest to możliwe zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm. Pozwala to na uzyskanie sporych oszczędności w skali roku. Najczęściej wybieraną taryfą dla domu jest taryfa z jednostrefowym rozliczeniem, jednakże w przypadku wielu firm znacznie korzystniejszą opcją jest taryfa dwustrefowa. Tym bardziej, jeśli przedsiębiorstwo działa w godzinach wieczornych i nocnych, czyli w przypadku pracy wielozmianowej. Rozwiązanie to będzie wówczas bardzo opłacalne, gdyż w godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka cenowa za kilowatogodzinę, a więc za prąd płaci się po prostu znacznie mniej. Jako, że rynek energii jest otwarty, każdy przedsiębiorca ma prawo do nieodpłatnego zmienienia swojego dotychczasowego dostawcy prądu, jeśli nie jest zadowolony z oferowanej przez niego propozycji zmiany taryfy. Do dyspozycji jest wielu nowych sprzedawców energii, którzy w celu zdobycia nowego klienta, są w stanie zaoferować mu umowę z bardzo przystępnymi warunkami oraz zająć się całą procedurą zmiany dostawcy w jego imieniu.

źródło: https://www.cire.pl/item,154635,13,0,0,0,0,0,audyt-energetyczny-a-audyt-efektywnosci-energetycznej—doswiadczenia-udt.htmlhttps://www.cire.pl/item,154635,13,0,0,0,0,0,audyt-energetyczny-a-audyt-efektywnosci-energetycznej—doswiadczenia-udt.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *